Sąžininga prekyba užtikrinama įvairiais būdais.
Viena iš priemonių yra sertifikavimo sistema. Sąžiningos prekybos (angl. – „Fairtrade“) etiketė randama ant gaminių, pagamintų ir parduodamų remiantis sąžiningos prekybos principais. Šie principai nurodo, kad ūkininkai turi žmogiškas darbo sąlygas, darbuotojų teisės yra gerbiamos, o atlyginimai mokami laikantis įstatymų. Priverstinis darbas ir vaikų darbo jėgos išnaudojimas yra draudžiami. Jaučiama atsakomybė taip pat ir už poveikį aplinkai.
Fairtrade sistemoje esantiems ūkininkams mokama sąžiningos prekybos garantuotoji kaina ir priemoka už parduodamus produktus . Dėl didėjančių pajamų, gerėjančių darbo sąlygų ir teisių paisymo, sudaromos galimybės žmonėms aktyviau priimti sprendimus dėl savo gyvenimo.
Fairtrade sistema taip pat remia ir apmoko milijonus ūkininkų ir darbuotojų, kuriant veiksmingus ir aplinką tausojančius gamybos metodus.
Išsivysčiusiose turtingose šalyse Fairtrade vykdo kampanijas ir skatina atsakingą vartojimą ir siekia paveikti įmones bei jų sprendimus priimančius asmenis, kad prekybos taisyklės ir visa prekybos sistema būtų sąžiningesnė.
Tikslas – pakankamai pajamų pragyvenimui
Fairtrade sistemoje dalyvauja virš 1,7 milijono ūkininkų ir darbininkų Afrikoje, Azijoje ir Lotynų Amerikoje.
Sistema sukurta XX a. 9 dešimt. pabaigoje, kai kavos augintojai iš Meksikos diskutavo su Nyderlandų nevyriausybinėmis organizacijomis apie būdus, kaip padidinti savo pajamas esant pakankamai žemai kavos kainai. Sistemos kūrimo kampanijų metu vartotojams buvo pabrėžta atsakomybės svarba. Kaip pasekmė, 1988 metais Nyderlandų rinką pasiekė pirmoji Fairtrade sertifikuota kava.
Pagrindinė idėja išliko tokia pati nuo pat pradžios: gamintojai pajamas verčiau uždirba dirbdami nei priklausomi nuo pagalbos. Ūkininkai taip pat vis aktyviau dalyvauja plėtojant sistemą – jie turi pusę sprendimų galios Fairtrade grandinėje.
Šitaip veikia Fairtrade
Susisiekite su mumis!
Drąsiai kreipkitės į mus, jei turite klausimų dėl Fairtrade arba norite prie jos prisijungti.